Miasto Boguszów-Gorce jest położone w zachodniej części Sudetów Środkowych, pomiędzy pasmami Gór Wałbrzyskich z Chełmcem (851 m n.p.m.) i Mniszkiem (704 m n.p.m.), i Gór Kamiennych z Dzikowcem Wielkim (836 m n.p.m.). Rozpościera się na wysokości 450-650 m n.p.m., na powierzchni 27 km².
Miasto w swoim obecnym kształcie powstało w 1973 roku z połączenia Boguszowa, Gorc oraz Kuźnic Świdnickich, ale historia każdej z obecnych dzielnic sięga do około XIV wieku. W ciągu pięciu wieków tutejsi mieszkańcy zajmowali się górnictwem (wydobywano srebro, węgiel kamienny i baryt), tkactwem oraz browarnictwem. Wielkie pożary, jakie kilkakrotnie nawiedziły Boguszów-Gorce, zniszczyły jego dawną, historyczną zabudowę. Do naszych czasów zachowały się w większości obiekty wybudowane w II połowie XIX wieku i na początku wieku XX oraz kilka zabytkowych nieco starszych budowli.
W Boguszowie-Gorcach funkcjonują trzy stacje kolejowe (Boguszów-Gorce, Boguszów-Gorce Wschód, Boguszów-Gorce Zachód) na trasie Wrocław - Jelenia Góra oraz przystanek kolejowy (Boguszów-Gorce Dzikowiec) na linii nr 291 do Adrspachu.
Klimat obszaru Boguszowa-Gorc zaliczany jest do typów klimatycznych podgórskich i górskich. Główne rzeki przepływające przez teren gminy to Lesk, dopływ Bobru płynący przez Boguszów i Stary Lesieniec, oraz Czerwony Strumień (dopływ Lesku) płynący przez Gorce.
Szata roślinna jest charakterystyczna dla strefy regla dolnego (400 - 1000m n.p.m.). Około 1132 ha (ok. 42%) powierzchni gminy zajmują lasy. W drzewostanie dominują świerki i modrzewie. Napotkać można też liczne inne gatunki: buki, dęby, klony, lipy, brzozy, jawory, sosny. W runie leśnym występuje: paproć, fiołek leśny, poziomka, oset górski, konwalia, kopytnik pospolity, marzanka, zawilec, bodziszek, jeżyna, malina i wiele innych. Świat zwierzęcy nie jest gatunkowo zbyt bogaty. Dominują tu głównie ptaki: dzięcioł, sikora, wrona, kuropatwa, jastrząb, kos, wróbel, zięba, dziki gołąb, kowalik, pełzacz, pliszka siwa, kopciuszka, szpak, rudzik, muchołówka żałobna i szara, krętogłów, jemiołuszka, pleszka ogrodowa. Z ssaków drobnych licznie występują gryzonie polne i leśne oraz nietoperze. Z większych zwierząt spotkać można: zająca, wiewiórkę, kunę, jelenia, sarnę, dzika, jenota, borsuka i lisa. Z gadów: jaszczurkę, zaskrońca, padalca, żmiję zygzakowatą. Z płazów: żaby.