Logo Urzędu Miejskiego w Boguszowie-Gorcach - Boguszów-Gorce
Powróć do: Dla Turysty

Szlaki

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA STRONY INTERNETOWEJ   https://szlaki.boguszow.eu/

SZLAK 50-LECIA BOGUSZOWA-GORC

W 2023 roku Boguszów-Gorce świętowało 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji na terenie gminy został poprowadzony 50-kilometrowy szlak turystyczny przebiegający przez najważniejsze miejsca w mieście. Szlak został oznaczony kolorami flagi miasta, czyli zielonym, żółtym i czerwonym.

Szlak ma równo 50 kilometrów długości. To był priorytet podczas jego wytyczania. Równie ważne było, aby przechodził przez trzy najważniejsze góry Boguszowa - Mniszek, Chełmiec i Dzikowiec. Jest bardzo ważny zarówno pod kątem krajoznawczym, jak i stricte turystycznym, bo z wielu miejsc rozciągają się fantastyczne widoki. Na przykład z tzw. wyżyny jabłowskiej roztaczają się nieoczywiste widoki na Karkonosze, Śnieżkę, Rudawy Janowickie. Idąc w drugą stronę, z okolic Dzikowca widzimy całe Sudety Środkowe od Niziny Śląskiej po wrocławski Sky Tower. Widoki z Chełmca chyba zna każdy - Jacek Pielich z PTTK, który wytyczał Szlak 50-lecia.

https://mapa-turystyczna.pl/route/3cz3t#50.74924/16.22243/14 


STACJA NA SZLAKU ŚW. WOJCIECHA

W 2023 roku na Placu Odrodzenia w Boguszowie-Gorcach uroczyście otwarto stację na Międzynarodowym Szlaku Świętego Wojciecha. Szlak ten przebiega przez Polskę, Czechy, a w przyszłości planowane jest jego rozszerzenie również na teren Niemiec, do Magdeburga.

Całość ma docelowo liczyć nawet 1000 km. Symbolem szlaku jest rękawica św. Wojciecha.

Podstawowym jego celem jest przybliżenie postaci Świętego oraz umożliwienie zwiedzenia miejsc, na które bezpośrednio wpłynęła działalność tego męczennika.