Zajęcia w PSP nr 6 "Alternatywne źródła energii - korzystne dla środowiska i oszczędne dla portfela"
"Zmień swoje otoczenie" projekt realizowany w PSP nr 6 im. M.Kopernika we współpracy z Polskimi Sieciami Energetycznymi.
W minionym tygodniu uczniowie pierwszej i siódmej klasy mieli możliwość wziąć udział w zajęciach realizowanych w ramach projektu „ Alternatywne źródła energii – korzystne dla środowiska i oszczędne dla portfela” prowadzonych przez p. Ewę Żuk.
Uczniowie, dzięki prezentacjom poznali odnawialne i nieodnawialne źródła energii oraz różnice między nimi. Mogli dowiedzieć się o zaletach i wadach energii słonecznej, co było wstępem do poznania zasad działania paneli fotowoltaicznych oraz w jaki sposób i gdzie jest gromadzona pozyskana przez nie energia. Każdy uczeń mógł zobaczyć taki panel oraz akumulator, który przeznaczony był do gromadzenia pozyskanej energii.
Przybliżono uczniom treści jak produkowana jest energia za pomocą wiatraków i turbin wodnych oraz z źródeł geotermalnych.
Uczniowie mierzyli i porównywali natężenie światła, dzięki czemu mogli zrozumieć, że światło słoneczne mimo zachmurzenia jest mocniejsze niż te wyprodukowane przez sztuczne oświetlenie.
Dzieci wprowadzały w ruch śmigła mini-wiatraków, które wytwarzały prąd co potwierdzały zapalone diody.
Podczas zajęć nie mogło zabraknąć punktu dotyczącego oszczędzania energii. Po obejrzeniu krótkiego filmu każdy uczestnik zajęć wiedział, jak w prosty sposób na co dzień może oszczędzać prąd i obniżyć rachunki.
Uczyli się - bawiąc
Np. pierwszaki chętnie sprawdzały moc swojego głosu w decybelach, czy siłę swoich płuc dzięki miernikowi prędkości wydmuchiwanego powietrza w m/s.
Uczniowie, zanim poznali czujnik pomiaru stężenia CO2, musieli się dowiedzieć o skutkach występowania dwutlenku węgla w powietrzu ale również, że to CO2 nie tylko jest gazem występującym w spalinach czy dymie z komina, ale także w naszym wydychanym powietrzu.
Maluchy z ciekawością wysłuchały krótkiego wykładu o procesie oddychania, ale również fotosyntezy. Dowiedziały się, że warto mieć rośliny w domu i w klasie, gdyż one „żywią się” dwutlenkiem węgla i w procesie fotosyntezy wytwarzają potrzebny nam do życia tlen. Zrozumiały zasadność sadzenia drzew, które będą mogły „produkować” tlen dla ludzi i zwierząt.
Siódmoklasiści, z racji większego doświadczenia, budowali inteligentny dom oraz wiatrak. Z chęcią „bawili” się elektryką i budowali obwody zasilane siłą rąk lub mini-panelami.
Na podsumowanie warsztatów uczniowie mogli rozwiązywać łamigłówki i pomalować tematyczne kolorowanki.
Większość z nich nie była zadowolona, że zajęcia dobiegły końca.
Już wkrótce zajęcia dla rodziców.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!