Od kilku lat zima oszczędzała nas, mieszkańców Boguszowa- Gorc. Opady śniegu w ostatnich latach były z reguły niewielkie i jeśli już zdarzały się takie, które miały wpływ na zakłócenia w ruchu drogowym, to po kilku dniach śnieg topniał i znikał. Tegoroczne opady śniegu są duże a spadki temperatur do kilkunastu stopni poniżej zera stały się groźne dla tych, którzy zlekceważyli atak zimy. Siarczysty mróz sprawił, że zaczęły zawodzić akumulatory samochodów. W poniedziałek, 18 stycznia br. do Straży Miejskiej w Boguszowie- Gorcach od wczesnych godzin rannych dzwonili Ci, którym pojazdy odmówiły posłuszeństwa. Strażnicy służbę rozpoczęli od uruchamiania silników pięciu pojazdów w różnych punktach miasta. Ich właściciele spieszyli się do pracy a  akumulatory, niestety, odmówiły posłuszeństwa.  Bardzo pomocne było w tym przypadku  zakupione przez strażników specjalnie na takie okazje urządzenie rozruchowe, niewielkie, ale o dużej mocy. Nikt nie przypuszczał, że będzie ono tak szybko w użyciu... 
Służba strażników w okresie zimy ma szczególny wymiar. Nie są to tylko zadania związane ze zwalczaniem COVID- 19, obostrzenia obowiązują do końca miesiąca i leży to w zakresie ich codziennych zadań. Ale są to również kontrole miejsc możliwego pobytu osób bezdomnych, miejsc, do których zwykle nikt nie zagląda. Bo nikt też nie przypuszcza, że tam ktoś toczy samotną walkę o przetrwanie okresu chłodu i silnych mrozów. Są to pustostany, ruiny budynków na odludziu, komórki, altanki ogrodowe, poddasza i strychy... Strażnicy zwracają się do mieszkańców o zwracanie uwagi na takie miejsca i w przypadku podejrzenia, że mogą w nich przebywać bezdomni, można zadzwonić do Straży Miejskiej. Dzięki takim informacjom udało się przed kilku laty uratować wycieńczonego i wyziębionego bezdomnego w dzielnicy Gorce czy wycieńczonego, z odmrożeniami, leżącego bez sił w altance w dzielnicy Kuźnice.  Wystarczył jeden telefon i dzięki temu uratowano kolejne istnienia ludzkie...
Jak co roku, zapewne i w tym Strażnicy w towarzystwie pracowników OPS w Boguszowie- Gorcach przeprowadzą nocne liczenie osób bezdomnych, sprawdzając wszystkie miejsca na terenie gminy, gdzie mogą oni przebywać. Pandemia nie powinna w tym przeszkodzić.
Osobnym tematem są zachowania kierowców, którzy przyjeżdżając próbują zaparkować swoje pojazdy niekiedy w bardzo nieodpowiedzialny sposób, powodując utrudnienia dla innych użytkowników dróg. Co więcej, pozostawienie samochodu w dogodnym dla jego właściciela miejscu często uniemożliwia właściwe odśnieżenie drogi lub chodnika. W takich przypadkach Straż Miejska interweniuje często,  interwencje kończą się pouczeniem lub nałożeniem grzywny w szczególnie drastycznych przypadkach łamania przepisów prawa o ruchu drogowym. Przypominamy przyjeżdżającym do centrum Boguszowa kierowcom, że przy ul. Szkolnej zanajduje się parking z wolnymi miejscami, odległość do Rynku z niego to około 200 metrów. Może lepszy będzie spacer od nerwówki i pośpiechu, gdy pozostawione na zakazie auto narażać będzie na przykrości czy możliwość skarcenia przez patrol Straży Miejskiej lub Policji. Do kogo będą wówczas pretensje ?
Strażnicy rozpoczęli  również kontrole stanu odśnieżania chodników. I tutaj ujawniono szereg nieprawidłowości, wynikających nie tylko z braku ich odśnieżania ale i w nieprawidłowym sformułowaniu umów pomiędzy wspólnotami i reprezentujących ich Zarządcami  a wykonawcami usług utrzymania zimowego chodników i ciągów pieszych.
Przypominamy- w sprawach dotyczących pomocy, udzielenia porad lub konieczności przeprowadzenia interwencji, należy dzwonić do Straży Miejskiej na numery telefonów: 74 844 92 93 ( siedziba Straży ) lub tel. komórkowy patrolu w terenie: 512 647 570.
Pełniący służbę strażnicy na pewno postarają się pomóc.Sł. St.