Od dnia 26 lutego 2021 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej ogłoszono stan epidemii.

Były ku temu uzasadnione podstawy, gdyż informacje o liczbie osób na kwarantannie i przechodzących COVID w izolacji są alarmujące. Dynamika rozprzestrzeniania wirusa jest szybsza niż jesienią, w drugiej fali. Tylko odpowiedzialne zachowanie mieszkańców może zatrzymać ekspansję wirusa.

 

Coraz więcej kwarantann i zakażeń

 

Zgodnie z posiadanymi danymi 1 marca 2021 r. w Boguszowie-Gorcach było 40 mieszkańców w kwarantannie, w tym 15 w izolacji, a 8 marca Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o 100 osobach w kwarantannie, w tym 37 w izolacji. W ciągu tygodnia przypadków potencjalnie zakażonych jest więcej o 150%, a chorych ponad dwukrotnie więcej. Dziś, 10 marca br. według danych policyjnych przybyło kolejnych kilkadziesiąt osób w kwarantannie. Dane liczbowe pochodzą z list sprawdzanych przez nas strażników i są wiarygodne.

Porównując je z danymi pochodzącymi z jesieni ubiegłego roku, w szczytowym okresie drugiej fali pandemii w naszym mieście, na listach było 240 osób w kwarantannie. Jednak wówczas nigdy wcześniej nie występował aż tak duży przyrost zachorowań. Dynamika wzrostu zachorowań poraża swoją gwałtownością.
Sytuacja jest trudna, bo w Wałbrzychu i powiecie każdej doby przybywa kilkadziesiąt przypadków zakażeń dziennie. Wzrasta liczba hospitalizowanych, media przekazują informacje, że w Specjalistycznym Szpitalu im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu łóżka COVID-owe są zajęte, a ozdrowieńców przybywa teraz wolniej niż nowych przypadków wymagających leczenia szpitalnego. 
Strażnicy miejscy w Boguszowie-Gorcach poza swoimi zwyczajowymi obowiązkami, każdego dnia w ramach współpracy z Policją kontrolują, czy mieszkańcy przestrzegają warunków kwarantanny. Patrol przyjeżdżając pod dom rodziny objętej kwarantanną, sprawdza czy nie opuścili oni mieszkania. Podczas rozmów telefonicznych mieszkańcy mówią nam jak się czują, jakie są ich bieżące potrzeby. Informacje te przekazywane są m.in. na Policję i do OPS.


Próby łamania zasad

Liczymy na odpowiedzialne zachowanie mieszkańców, zwłaszcza osób objętych kwarantanną i izolacją. W poprzednich dwóch falach nie odnotowaliśmy przypadków łamania jej zasad, co nie znaczy, że nie próbowano. Były próby wysłania dzieci do szkoły i przedszkola z rodzin objętych kwarantanną. Łatwo sobie wyobrazić jak by takie zachowanie wpłynęło na przyrost zachorowań w mieście.
My, strażnicy jak i inne służby mundurowe zdajemy sobie sprawę, że przestrzeganie zasad kwarantanny jest kłopotliwe i utrudnia życie. Trudno też zmęczonym obostrzeniami pandemicznymi mieszkańcom pogodzić się z koniecznością ich przedłużania. Jednak tylko dzięki odpowiedzialnym zachowaniom boguszowian będzie szansa na szybszy powrót do normalnego życia, a co najważniejsze- unikniemy kolejnych przypadków śmierci na COVID naszych bliskich, jak również komplikacji zdrowotnych po przejściu COVID-u.

Władze Miasta Boguszowa-Gorc podejmują wszelkie starania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej zarazy XXI wieku. Czy uda nam się ograniczyć ekspansję wirusa w mieście, w dużej mierze zależy od nas samych. Służby miejskie, zarówno Straż Miejska jak i Ochotnicy OSP pozostają w ciągłej służbie, wykonując zadania na rzecz mieszkańców i wspomagając walkę z epidemią.


Sł. St.