23 stycznia 2017 r. w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu odbył się Konkurs wiedzy historycznej o Riese adresowany do uczniów gimnazjów z powiatu wałbrzyskiego. Honorowy patronat nad konkursem objęło Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą o obozie koncentracyjnym Gross – Rosen oraz o kompleksie Riese. Gimnazjum Nr 2 reprezentowali uczniowie klasy trzeciej gimnazjum: Tomasz Chojnacki, Alan Malik i Alicja Mazurek.

Konkursu składał się z dwóch części, w pierwszej uczestnicy rozwiązywali test zamknięty, w drugiej odpowiadali na pytania komisji konkursowej, na której czele stała dr hab. Dorota Sula z Muzeum Gross- Rosen.

Do drugiego etapu zakwalifikowali się Alicja i Tomek, którzy stoczyli ze sobą pasjonującą walkę o drugie miejsce. Ostatecznie Tomek zajął II miejsce a Alicja III. Zwyciężczynią konkursu została Daria Żukowska z Publicznego Gimnazjum Nr 9 w Wałbrzychu. Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali wartościowe nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez organizatorów.

Po emocjonującej części konkursowej chętni uczestnicy konkursu udali się do Walimskich Sztolni, po których oprowadzał grupę przewodnik.

Katarzyna Kawka