• Pic 1
  • Pic 2
  • Pic 4
  • Pic 5
  • Pic 6
  • Pic 7
gospodarka odpadami

Gospodarka odpadami

Wydział Inwestycji Miejskich
tel. 74 844 93 11 wew. 59

nieruchomosci

Nieruchomości

Wydział Zarządzania Mieniem Gminy
tel. 74 844 93 11 wew. 74

wiadomości

Wiadomości Boguszowskie

Boguszów • Gorce • Kuźnice • Stary Lesieniec

« strona główna

Kościoły

Boguszowskie kościoły... urzekają pięknem i są odwieczną wizytówką tego miasta. Ich architektura zadziwia dostojnością, a wokół nich roztacza się szczególna aura, otulona majestatyczną mgiełką tajemnicy. Ta duchowa przystań od wieków jednoczyła ludzi wiary, była ostoją prawdy, azylem dla wygnanych.

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY W BOGUSZOWIE

Strona WWW: www.parafiaswietejtrojcy.boguszow-gorce.pl

Parafialny kościół katolicki, usytuowany przy pl. Jana Pawła II. To najcenniejsza zabytkowa budowla miasta. W 1525 r. górnicy boguszowscy ufundowali w tym miejscu drewniany kościół, użytkowany przez katolików. W 1710 r. zniszczył go pożar.

Obecna budowla wzniesiona została w stylu barokowym w latach 1722 - 1723. Remontowany i przebudowywany w XVIII i XIX wieku. Jest to światynia murowana z cegły, tynkowana. Zbudowana na planie krzyza łacinskiego, jednonawowa, z trobocznie zamknietym prezbiterium i wieżą od zachodu. Wyposażenie wnętrza kościoła dość bogate, przeważnie jednak z konca XIX w. Uwagę zwraca zwłaszcza ambona z przełomu XVIII i XiX wieku oraz ołtarz główny z 1887 r. Interesujacy jest tez chór, wsparty na drewnianych toskanskich kolumnach, datowany na rok 1823 oraz neoklasycystyczny prospekt organowy pochodzący z ok. 1890 r.

Na zewnątrz kościoła - w jego ścianach od strony południowej, wmurowane są barokowe i klasycystyczne epitafia. Uwagę zwraca - widoczy od frontu, neobarokowy szczyt spływowy, zakończony półkolistą konchą i ozdobiony wazonem. W Wiezy kościoła znajduja sie trzy dzwony; jeden z 1924 r. i dwa powojenne.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO W GORCACH

Światynia rzymsko - katolicka, zbudowana w latach 1928 - 1929. Inicjatorem jej budowy był ksiądz Martin Schramm, który przybył do Gorc w 1925 r. Kościół zaprojektowany został przez architekta Fromma. Finansowo budowę świątyni wsparła kopalnia i fundacja św. Bonifacego.

Budowla o współczesnym (XX - wiecznym) charakterze, kryta jest dwuspadpwym dachem. Przy jednej ze ścian dostawiona jest wieża w formie graniastosłupa o jednokierunkowym pochyleniu dachu. Z wyposażenia kościoła na szczególna uwagę zasługują organy zbudowane w 1936 roku przez firmę W. Sauer/Walcker - Frankfurt nad Odrą.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP W KUŹNICACH ŚWIDNICKICH

Wzniesiony został w latach 1914-1917 w stylu neogotyckim. Jest to świątynia murowana, trzynawowa z pseudoprezbiterium. Wieżę kościoła - dołem kwadratową, a wyżej ośmioboczną, wieńczy ostrosłupowy hełm. Na elewacjach - lizeny i dekoracyjny ceglany fryz. Okna i portal wyjściowy kościoła ostrołukowe. Wewnątrz świątyni uwagę zwraca kamienna chrzcielnica z XVII w. oraz drewniana figura z XVII - XVIII wieku. Inne elementy wyposażenia z 1917 r. - neogotyckie.

KOŚCIÓŁ ŚW. BARBARY W STARYM LESIEŃCU

Zbudowany w 1927 r. mający cechy eklektyczne. Murowany, wzniesiony na planie prostokąta, bez wydzielonego prezbiterium. Uwagę zwraca interesująca wieża, którą wieńczy potężny baniasty hełm. Okna i portal wejściowy ostrołukowe. Wyposażenie kościoła skromne z początku XX w.

KOŚCIŁO POLSKO - KATOLICKI P.W. ŚW. PAWŁA APOSTOŁA

Budowa kościoła przypadła na lata 1900 - 1904. Jego arhitektem był Bawarczyk. Cechą charakterystyczną tego kościoła jest wieża w kształcie ostrosłupa oraz sufit wykonany w całości z modrzewia. Najpiękniejsze są w kościele witraże, które w 1902 roku wykonał znany holenderski wizażysta Gustaw van de Treeck, serdeczny przyjaciel ówczesnego proboszcza Adolfa Tobiasza. Centralnym witrażem w świątyni jest witraż z postacią Chrystusa - Odkupiciela, drugi przedstawia postać Maryi. Po prawej stronie w prezbiterium widnieje w witrażu postać św. Pawła apostoła z mieczem i księgą - patrona kościoła.

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI IM. MARTINA LUTRA W GORCACH

Kościół ten miał być zlokalizowany naprzeciwko szkoły (obecnie były pawilon GS). Niestety, kryzys gospodarczy oraz inflacja po I wojnie światowej spowodowały, że odstapiono od budowy kościoła w tym miejscu. Nabożeństwa odbywały sie najpierw w jednej z sal resturacji "Zum Klaraschacht" przy ul. Kościuszki 24. W 1926 zakupiono restaurację "Zum Gerichtskretscham" i przebudowano na kościół.

Obecnie obiekt ten znajduję sie w rękach prywatnych i niestety popada w ruinę.

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI W BOGUSZOWIE (ul. Kasprzaka)

Kościół ewangelicki, (poczatkowo dom modlitwy), wzniesiony ok. poł. XVIII w., z dostawioną na przełomie XVIII i XIX w. wieżą, remontowany w 1964 r.. Budowla murowana, jednonawowa, z wielobocznie zakonczonym prezbiterium, nakryta dachem mansarowym. Niegdyś bogate barokowe wyposażenie wnętrza z drugiej połowy XVIII w.

KOŚCIÓŁ EWANGELICKI W KUŹNICACH (nieistniejący) wybudowany w latach 20 XX wieku. Zniszczony po II wojnie światowej.

Dziś jest: Sobota 19 stycznia 2019, imieniny: Henryka i Mariusza

Unia Europejska Fundusze Rodzina 500+ odpady Fundusze Europejskie Gminny Portal Mapowy Komunikacja Miejska Góra Dzikowiec Galeria Dzikowca Góra Dzikowiec Oferta Inwestycujna
CKKWitold
Filmy Promocyjne
Informacja dla niedosłyszącyhc BIP eBOI Galeria fotografii

data Kalendarz imprez

  Styczeń 2019 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Ziemia Wałbrzyska OSiR MBPCK Profilaktyka uzależnień
Pomarańczarnia
Informacja turystyczna Informacja turystyczna 6 kroków elektroniczny samorząd