Uczniowie z gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych, po raz pierwszy brali udział w etapie ogólnopolskim konkursu„ Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Organizatorem finału jest każdego roku inne województwo, w tym roku gospodarzami etapu ogólnopolskiego było województwo Lubuskie.

Finał odbył się 26 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Województwo dolnośląskie reprezentowała drużyna naszego gimnazjum w składzie: Nikola Niewiara, Patrycja Kasprzyk, Anna Wołoszczuk i Dariusz Winnik pod opieką pani Anny Kogut .

Finał składał się z trzech części. Pierwsza cześć teoretyczna obejmowała test z ogólnej wiedzy przyrodniczej oraz znajomości parków krajobrazowych Polski. W drugiej części praktycznej uczniowie rozpoznawali chronione gatunki roślin i zwierząt oraz pospolite gatunki roślin. Ostatnia trzecia część obejmowała zadanie drużynowe, polegające na interpretacji mapy topograficznej. Suma punktów z trzech części zadecydowała o klasyfikacji końcowej.

W finale krajowym, w którym uczestniczyło szesnaście 4 – osobowych drużyn wyłonionych we wcześniejszych etapach na terenie każdego województwa, nasi gimnazjaliści zajęli XI miejsce. Najlepszą drużyną okazała się drużyna z terenu Województwa Małopolskiego. Drugie miejsce zajęła reprezentacja z terenu Województwa Łódzkiego, a trzecie wywalczył zespół z terenu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Finał konkursu połączony był z tygodniową „Zieloną Szkołą” podczas, której uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia ciekawych przyrodniczo zakątków województwa lubuskiego. Brali udział m.in. w rejsie statkiem po Warcie, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Parku Narodowym „Ujście Warty” oraz w zwiedzali wystawę w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy.