Wakacje z boguszowskim OSiRem rozpoczęły się w ostatni poniedziałek lipca, od Akademii Rowerowej i była kontynuowana przez kolejne cztery poniedziałki. Na pierwszych zajęciach Akademii  gościł w OSiRze Łukasz "Lusiek" Szymczuk mieszkaniec Boguszowa-Gorc, Mistrz Polski XCE MTB w kategorii Elite, który przybliżył młodym rowerzystom podstawowe techniki bezpiecznej jazdy na rowerze W drugim tygodniu oprócz zajęć praktycznych z techniki jazdy nasi uczestnicy wzięli udział w kursie pierwszej pomocy zorganizowanym i przeprowadzonym przez Strażaków/ratowników medycznych z OSP w Gorcach. Podczas trzecich zajęć z cyklu Akademii Rowerowej odwiedził nas Policjant starszy sierżant Paweł Głębocki z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, który przybliżył uczestnikom zasady ruchu oraz zachowania na drodze oraz zaprezentował wyposażenie policyjnego radiowozu. W poniedziałek 21 sierpnia na stadionie XXV-lecia został zorganizowany Rodzinny Piknik Rowerowy, który  był świetną okazją do podpatrzenia technik kolarskich u Zawodników Klubu Kolarskiego Superior Wałbrzych oraz Trenerów kolarskich, wszyscy chętni mogli zarejestrować swój jednoślad u Starszego Sierżanta Pawła Głębockiego z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz wypożyczyć bezpłatnie rowery i kaski, i potrenować zasady bezpiecznego poruszania się na drogach w rozłożonej na płycie boiska akademii rowerowej. Pod czujnym okiem Komendanta boguszowskiej Straży Miejskiej Sławomira Stokłosy 12 najmłodszych adeptów kolarstwa zdało egzamin na kartę rowerową.
W ramach wakacji w mieście prowadzonych przez OSiR w Boguszowie – Gorcach odbyło się także pięć wycieczek turystycznych. W czwartek trzeciego sierpnia uczestnicy pierwszego wyjazdu  pokonywali labirynt Błędnych Skał, a później odwiedzili skansen w Pstrążnej. Trasa drugiej z zaplanowanych wycieczek prowadziła na Zamek Chojnik. Po drodze do zamku spora część grupy przeciskała się przez jaskinię Dziurawy Kamień - wąski komin w skałach granitowych o długości 20 m. Z trzecią spośród naszych czwartkowych wycieczek zawędrowali do Kłodzka, gdzie  penetrowali ciemne korytarze minerskie oraz część górną Twierdzy Kłodzkiej i przebyli Podziemną Trasę Turystyczną zwaną także Trasą Tysiąclecia. Po egzaminach na kartę rowerową i zakończeniu Akademii rowerowej odbyła się czwarta wycieczka tym razem na rowerach. Przejazd odbył się po dzielnicy Gorce, Wyżynie Jabłonowskiej i podnóżem Chełmca. Za piątym razem ,,wycieczkowicze” odwiedzili naszą sąsiedzką gminę Czarny Bór. Przez górę Boracza zawędrował do pałacu Portatiusów i po krótkim odpoczynku ruszyli w drogę powrotną.
W Gorcach czekała na nich dodatkowa atrakcja - przejażdżka konna u Pani Doroty.
Na zakończenie każdego tygodnia, tradycyjnie – wodne szaleństwo w wałbrzyskim Aqua Zdroju, chociaż czasami mokro było nie tylko w basenie, raz w drodze w obie strony ścigaliśmy się z burzami i ulewnym deszczem.
Nie zabrakło również gier terenowych i dwóch turniejów piłkarskich. Gra terenowa na Dzikowcu przyciągnęła 51 uczestników, którzy  oprócz poszukiwania leśnych skrzatów i ogniska z kiełbaskami doczekali się głównego punktu programu: ślizgawki wodnej na ochłodę w ciepłe sierpniowe przedpołudnie. W drugiej grze trenowej uczestnicy poszukiwali Skarbów Witolda. Zanim dotarli do Skarbnika ukrytego w wieży wyciągowej, który obsypał ich słodkimi skarbami, mieli okazję dowiedzieć się dużo o pracy oraz zwyczajach górników. Przy okazji wizyty w Centrum Kulturalno-Kongresowym Witold wspięli się na wieżę by podziwiać widoki oraz usmażyli kiełbaski nad nietypowym ogniskiem.
W ostatnią sobotę sierpnia na terenie Szybu „Witold” mieszkańcy Boguszowa - Gorc i okolic mieli okazję hucznie pożegnać wakacje. Było sportowo, rekreacyjnie, muzycznie i wbrew burzowym prognozom bardzo słonecznie. Imprezę wspólnymi siłami zorganizowali: Osir Boguszów-Gorce oraz Centrum Kulturalno Kongresowe Witold. Organizatorzy zadbali o atrakcje zarówno dla najmłodszych jak również nieco starszych odbiorców. Dla dzieci ustawiono dmuchaną zjeżdżalnię, z której maluchy mogły korzystać do woli i zupełnie bezpłatnie, był też basen wypełniony mnóstwem kolorowych piłeczek oraz basen z rybkami – specjalnie dla małych wędkarzy. Było malowanie twarzy i kręcenie balonowych zwierzaków. Przygotowano też mnóstwo konkurencji sportowo-rekreacyjnych. Atrakcje strzeleckie zapewniła grupa Enigma, wielbiciele kultury fizycznej mogli poćwiczyć z TKKF Nestor. O konkurencje z wykorzystaniem sprzętu strażackiego i ratowniczego zadbali strażacy z OSP Gorce. Podczas zabawy można było także spróbować swoich sił w konkurencjach przygotowanych przez boguszowski OSiR tj. slalom w alkogoglach, strzały do bramki, kręcenie hula-hopem, skakanie na skakance, rzuty do celu, itp. Wręczono blisko 300 medali i tyleż samo upominków. Olbrzymią atrakcją okazała się możliwość dokładnego „zwiedzenia” radiowozów policyjnych. Chętnych by choć na chwilę usiąść za kierownicą, wypróbować mówienia przez megafon, czy też uruchomienia policyjnego „koguta” nie brakowało. Ponadto wałbrzyska policja przeprowadziła znakowanie rowerów. W ramach imprezy ustawiono także stoisko charytatywne na rzecz KP Górnik Boguszów-Gorce. Zawodnicy klubu, który awansował do IV Ligi serwowali uczestnikom imprezy przepyszne ciasta, oranżadki „z woreczka” oraz grillowane kiełbaski za symboliczny wrzut do puszki. Oprawę muzyczną imprezy zapewnili: Moises Bethencourt, który wraz ze swoimi muzykami zaprezentował latynoskie przeboje oraz zespół Sekret grający mieszkańcom Boguszowa-Gorc do tańca. Jednostki, stowarzyszenia i organizacje, które wspomogły realizację Rodzinnego Finału Wakacji: Ochotnicza Straż Pożarna OSP Gorce, Grupa Strzelecka ENIGMA, TKKF NESTOR, Klub Piłkarski GÓRNIK Boguszów-Gorce, 111 Boguszowskie Drużyny Żółto-Niebieskie, Centrum Obsługi Jednostek w Boguszowie-Gorcach, Funkcjonariusze Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach, Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury.
Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście i wrócliliście do szkoły pełni energii.
Udział w zajęciach dla mieszkańców Boguszowa-Gorc był bezpłatny, sfinansowany z budżetu Gminy Miasto Boguszów-Gorce oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
https://drive.google.com/drive/folders/0B3HauqKA-OGZWGtSNUdNY0NDZWs