W minioną sobotę na skwerze przy ul. Głównej w Boguszowie-Gorcach odsłonięto pomnik Rajmunda Niwińskiego – człowieka o nadludzkiej sile mięśni i jeszcze większym harcie ducha. Autorem oraz fundatorem pomnika jest pan Sławomir Juszczak. W uroczystości uczestniczyła rodzina bohatera, licznie przybyli mieszkańcy oraz goście, w tym Burmistrz Miasta Sylwia Dąbrowska, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Urbaniak oraz Doradca Wojewody Dolnośląskiego Damian Mrozek.

Rajmund ”Paprzyca” Niwiński urodził się w 1914 roku, walczył w kampanii wrześniowej, następnie w oddziale mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Po wojnie prześladowania ze strony komunistycznych władz skutecznie utrudniały mu znalezienie stałej pracy. Z tego też powodu zmuszony był do zarabiania na życie jako „strongman”. Jego siłę poznała cała Polska – w trakcie swoich występów wyginał gwoździe, giął blachę, łamał końskie podkowy.
Rajmund Niwiński został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1995 roku.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o bohaterze z Boguszowa-Gorc, polecamy film dokumentalny pt. „Zbir” dostępny na https://youtu.be/aOX0gXw8yY0.
Zapraszamy także do skorzystania z systemu informacji turystycznej „Poznaj historię” dostępnego przy pomniku oraz wysłuchania historii tego niezwykłego człowieka.