„Zróbcie coś dla przyrody, dla środowiska, bo jeżeli nie, to nasze dzieci nie będą miały nic z piękna tego świata”

Pan Manfred Hielscher urodził się w Boguszowie. Od wielu lat mieszka w Bad Salzuflen w Niemczech. Odkąd przeszedł na emeryturę, angażuje się w wiele akcji ekologicznych. Wysłał  już przeszło 4000 listów do polityków i znanych osobistości nie tylko w Niemczech, ale i na całym świecie z przesłaniem: „Zróbcie coś dla przyrody, dla środowiska, bo jeżeli nie, to nasze dzieci nie będą miały nic z piękna tego świata”. W ciągu sześciu lat posadził on w  okolicy, w której mieszka przeszło, 700 sadzonek dębów.

Podczas pobytu w naszym mieście pan Hilscher przekazał na ręce pani Natalii Południak, nauczycielki j. niemieckiego w Zespole Szkół Samorządowych, dziesięć zakupionych przez siebie certyfikatów, każdy o wartości 30 euro, z prośbą aby przekazać je uczniom, dla których problem ochrony przyrody nie jest obcy. Certyfikat ten jest symbolicznym aktem własności    ziemi w Puszczy Podzwrotnikowej. Z otrzymanych datków WWF jest w stanie zapewnić ochronę trzech hektarów ziemi (co odpowiada wielkości czterech i pół stadionów piłkarskich) w Puszczy Podzwrotnikowej na terenie Afryki Centralnej, przed jej wykarczowaniem. Lasy tropikalne to wyjątkowy rodzaj środowiska. To one mają wpływ na nasz klimat i bilans wodny na Ziemi. Aby ten skarbiec naturalny miał przyszłość, trzeba walczyć o jego zachowanie. Certyfikat jest dowodem zaangażowania się ludzi w walkę o utrzymanie środowiska naturalnego. Dzięki datkom coraz więcej areałów Puszczy Podzwrotnikowej w Afryce Centralnej będzie uznanych za tereny środowiska naturalnego. Darowizny przyczynią się również do wykształcenia jak największej liczby służb porządkowych, która będzie pomocna w walce z nielegalnym odstrzałem zwierzyny.

         Pani Natalia Południak zorganizowała w szkole konkurs rysunkowy pt. „Chrońmy lasy tropikalne”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Jury wyłoniło spośród wielu prac rysunki następujących uczniów: Patrycja Kasprzyk, Patrycja Kordaszewska, Kacper Gutowski, Katarzyna Mierzejewska, Juliana Sokołowska, Patrycja Bąbel, Oskar Durski, Wiktoria Górowska, Maja Łagan.Każdy wyłoniony uczeń otrzymał dwujęzyczny certyfikat (w j. niemieckim i j. polskim) i stał się właścicielem fragmentu Puszczy w Afryce. Jeden certyfikat otrzymał Zespół Szkół Samorządowych.