Choinka – ustrojone drzewko świerku lub jodły (rzadziej sosny), pierwotnie wiązane
z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie Świąt Bożego Narodzenia.
 

Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami.
Do Polski zawitała na przełomie XVIII i XIX wieku. Ozdobiona choinka początkowo spotykana była jedynie w miastach i dopiero stamtąd zwyczaj ten przeniósł się na wieś.
Dawnymi, tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były ciastka, pierniczki (wypiekane często w kształcie serc), orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. zimne ognie. Współcześnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami, srebrnymi i złotymi włosami anielskimi, ozdobnymi łańcuchami i kolorowymi, migoczącymi światełkami. W większości krajów drzewko ubiera wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny. Ale niezmienne jest to, że świąteczna choinka jest najbardziej rozpoznawanym symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej świątecznej choinki!