23 marca 2013r. w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie - Gorcach przeprowadzono powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
„Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Organizatorem turnieju był Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wałbrzychu, a współorganizatorami Komenda Miejska PSP w Wałbrzychu, Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu oraz miejscowe jednostki OSP z Boguszowa-Gorc.

W eliminacjach wzięło udział 15 uczestników reprezentujących gminy Boguszowa - Gorc, Czarnego Boru, Starych Bogaczowic, Walimia. Zabrakło reprezentantów z Mieroszowa i Głuszycy.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) jest konkursem popularyzującym przepisy i kształtujący umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych.

 

Konkurs podzielony jest na 5 etapów eliminacji, a mianowicie :

  • eliminacje środowiskowe (na szczeblu wsi, osiedli, szkół);

  • eliminacje gminne, miejskie, miejsko-gminne;

  • eliminacje powiatowe;

  • eliminacje wojewódzkie;

  • eliminacje centralne.

 

Podczas sobotnich eliminacji powiatowych każdy z uczestników musiał zmierzyć się z pisemnym testem wiedzy o pożarnictwie oraz pytaniami jury pod przewodnictwem – tak jak i w latach poprzednich – st. kpt. Agnieszki Kalińskiej.


WYNIKI

I grupa wiekowa (szkoła podstawowe)

1. Radosław Jagodziński - Walim - 6 pkt test – 18 pkt

2. Wiktoria Guzik - Boguszów - Gorce - 3 pkt test – 18 pkt

3. Julia Pojasek - Boguszów - Gorce - 2 pkt test – 14 pkt

 

II grupa wiekowa (gimnazja)

1. Mateusz Zalewski - Zagórze Śląskie - 8,5 pkt test – 21 pkt

2. Mikołaj Gawroński - Stare Bogaczowice - 7,5 pkt test – 16 pkt

3. Kaja Sommerfeld - Boguszów - Gorce - 2 pkt test – 13 pkt

 

III grupa wiekowa (szkoły ponadgimnazjalne)

1. Dawid Stasiak - Dziećmorowice - 4 pkt test – 16 pkt

2. Piotr Stefaniak - Boguszów - Gorce - 3,5 pkt test – 16 pkt

3. Dawid Lewandowski - Czarny Bór - 1,5 pkt test – 15 pkt


Laureaci oraz pozostali uczestnicy otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, Tesco Polska ze Szczawna Zdroju oraz Urząd Miasta Boguszów - Gorce.

Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować powiat wałbrzyski podczas eliminacji wojewódzkich, które odbędą się w Zamku Książ w Wałbrzychu dnia 22.04.2013r.

 

Gratulujemy i życzymy powodzenia:)