W maju br. W Zespole Szkół Samorządowych w Boguszowie-Gorach gościli zagraniczni partnerzy Programu Comenius. W tych dniach zarówno uczniowie biorący udział w projekcie „United by UNESCO”, koordynatorzy i nauczyciele, uczestniczyli w zadaniach projektowych na terenie Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach oraz podążali szlakiem polskich zabytków UNESCO.

 

 

W dniu 23 maja uroczyście powitano chlebem i solą gości z Anglii, Słowacji oraz Austrii. Po uroczystości, goście wraz z polskimi przedstawicielami Programu Comenius oraz dyrekcją ZSS, udali się na spotkanie z burmistrzem miasta Boguszowa – Gorc, Panem Waldemarem Kujawą. W Centrum Kultury zaprezentowano historię miasta oraz jego główne walory turystyczne. Kolejną niespodzianką dla partnerów austriackich, angielskich i słowackich był wjazd na górę Dzikowiec i podziwianie panoramy regionu. Po południu odbyły się warsztaty artystyczne, zorganizowane dla gimnazjalistów przez Pracownię Projektową Pologrody. Uczniowie tworzyli przestrzenną mapę Polski, z zabytkami UNESCO.

W kolejnych dniach uczniowie z Anglii oraz Słowacji wzięli udział w zajęciach lekcyjnych Zmagali się z językiem polskim, niemieckim, geografią, biologią oraz matematyką. Nauczyciele pracowali nad dalszymi zadaniami projektowymi oraz zwiedzali szkołę. Pobyt obfitował w liczne atrakcje: występy artystyczne i taneczne, działania ekologiczne, zdrową rywalizację sportową. Podczas wspólnej zabawy, partnerzy projektu bliżej zapoznali się z kulturą i obyczajami polskimi.

Uczniowie wraz zopiekunami wyruszyli również na wycieczkę do Krakowa, Wieliczki, Zakopanego oraz Kalwarii Zebrzydowskiej. Razem z europejskimi przyjaciółmi podążali szlakiem polskiej listy dziedzictwa narodowego UNESCO, realizując tym samym główny temat projektu. W poniedziałek polska młodzież pożegnała partnerów programu Comenius, po całodziennym zwiedzaniu Wrocławia.

Cała wizyta projektowa obfitowała w wiele atrakcji i niespodzianek, przygotowanych dla gości. Gdyby nie pomoc sponsorów oraz życzliwych osób, pobyt gości nie byłby tak efektowny. Dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych w Boguszowie – Gorcach oraz koordynatorzy projektu Comenius serdecznie dziękują darczyńcom: Zakładowi Porcelany Stołowej „KRZYSZTOF” w Wałbrzychu, sieci Mc Donald’s, oddziałowi PZU SA w Wałbrzychu, Urzędowi Miejskiemu w Boguszowie – Gorcach, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Boguszowie - Gorcach, Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie – Gorcach, Wałbrzyskiemu Ośrodkowi Kultury a także firmom: „Komputronik”, „Wuzelek” Jarosław Janikowski, „Ola” Joanna Andrzejewska, Pani Edycie Kasprzyk i zespołowi muzycznemu z Gminnego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Czarnego Boru. Dzięki uprzejmości biura Podróży AS Turist, Pracowni Projektowej Pologrody, Ośrodka Sportowo - Rekreacyjnego „Dzikowiec”, udało się zorganizować wspaniałe warsztaty dla młodzieży, atrakcyjne wyjazdy i oprawę Pikniku Europejskiego, za co organizatorzy składają również serdeczne podziękowania.

Wizyta partnerów projektu Comenius była ważnym wydarzeniem z życia naszej szkoły i na stałe wpisała się w jej historię. Dzięki niej uczniowie zacieśnili zagraniczne znajomości, poznali inną kulturę, zobaczyli polskie zabytki UNESCO. Nauczyli się również współpracy w grupie, odpowiedzialności podczas wspólnie realizowanych zadań. Jako organizatorzy wypadli znakomicie. Już w październiku odbędzie się kolejne spotkanie państw partnerskich w ramach projektu Comenius - tym razem na Słowacji.


 


 

Zespół ds. Programu Comenius