Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
W czym komisja może pomóc?
- przyjmuje wnioski dotyczące leczenia odwykowego i prowadzi postępowanie dotyczące zgłoszonych osób
- kieruje do sądu, prokuratury, policji i innych instytucji sprawy dotyczące problemów alkoholowych
- udziela pomocy rodzinom, w których występuje problem z nadużywaniem alkoholu
- przyjmuje zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w sprzedaży i podawaniu napojów alkoholowych
- opiniuje wnioski o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz prowadzi kontrolę zasad sprzedaży napojów alkoholowych
- przyjmuje zgłoszenia o występowaniu zjawiska przemocy w rodzinie
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Boguszowie-Gorcach współpracuje z Punktem Konsultacyjnym dla osób uzależnionych i członków ich rodzin, który znajduje się przy ul. Kolejowej 48 w Boguszowie-Gorcach oraz Punktem Konsultacyjnym przy Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Kasprzaka 7 w Boguszowie-Gorcach.
1. Punkt Konsultacyjny przy ul. Kolejowej 48 prowadzi telefon zaufania, pod numerem:
Telefon jest czynny w godzinach pracy placówki.
- Poniedziałek 14.00 – 18.00
- Wtorek 15.00 – 19.00
- Środa 15.00 – 19.00
- Czwartek 14.00 – 18.00
- Piątek 14.00 – 20.00
2. Punkt Konsultacyjny przy ul Kasprzaka 7
- pedagog rodzinny przyjmuje w środy od godz. 15.00.
Skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Boguszowie-Gorcach
1. Małgorzata Janik
2. Agnieszka Zdeb
4. Elżbieta Jendrzejewska
5. Urszula Anna Mikołajska
6. Barbara Rakoczy
7. Sławomir Stokłosa
8. Ryszard Synoś
9. Marcin Ziach
ANONIMOWI ALKOHOLICY – Kim są?
Anonimowi alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu.
Jedynym warunkiem uczestnictwa we Wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, jesteśmy samowystarczalni poprzez własne dobrowolne datki.
Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, działalnością polityczną, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie zwalcza żadnych poglądów. Naszym podstawowym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu. ( Preambuła AA )
Wspólnota powstała w 1935 r. w Stanach Zjednoczonych. Obecnie działa w ponad 150 krajach. W Polsce pierwsza grupa AA została utworzona 1974 r. w Poznaniu, inspiratorami byli profesjonaliści zajmujący się zawodowo leczeniem uzależnienia od alkoholu. Obecnie w Polsce działa około 2300 grup skupionych wokół 13 Regionów.
W Regionie Dolnośląskim działa około 200 grup AA.
Dwanaście Kroków to fundament programu AA, zdrowienia z alkoholizmu. Program Dwunastu Kroków poświęcony jest sprawie utrzymania alkoholika w trzeźwości rozumianej nie tylko jako powstrzymywanie się od picia alkoholu, lecz także zmiana jego postawy wobec samego siebie, swojej choroby, najbliższego otoczenia i życia w ogóle. Te kroki nie są wymyśloną teorią, ale wynikają ze zdobytego drogą prób i błędów doświadczenia pierwszych uczestników Wspólnoty AA. Opisują to, co zdaniem uczestników Wspólnoty AA, pomogło osiągnąć trzeźwość. Zaakceptowanie treści Kroków nie jest koniecznym wymogiem uczestnictwa w AA.
Nikt nie „zapisuje się” do AA w powszechnie przyjętym sensie. Nie wypełnia się żadnej deklaracji członkowskiej. Grupy AA nie prowadzą żadnego wykazu członków. Nie ma wpisowego, składek ani żadnych opłat. Większość ludzi włącza się do AA, przychodząc po prostu na spotkanie grupy. Jeżeli po kilku spotkaniach ktoś uzna że to nie dla niego, to nikt nie będzie go namawiał do ponownego przyjścia. Każda grupa stara się być samowystarczalna i niezależna od innych grup, placówek czy instytucji. Każda grupa zbiera się raz w tygodniu na tzw. mityngu. Podstawową zasadą działania grup AA jest zachowanie anonimowości swoich członków i zasłyszanych na mityngu spraw i zdarzeń.
Kontakt: Punkt Konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin w Boguszowie-Gorcach ul. Kolejowa 48, tel 795 339 480
Strony internetowe AA:
www.region.dolnoslaskiaa.gower.pl
Czy zastanawiali się Państwo nad tym, dlaczego młodzi ludzie mają dostęp do alkoholu?
Dlaczego (często obok nas) dochodzi do częstowania alkoholem i picia przez coraz młodsze dzieci?
• alkohol jest jedną z głównych przyczyn wypadków wśród młodzieży (np. wypadki drogowe, utonięcia);
• alkohol jest czynnikiem zwielokratniającym ryzyko różnych niebezpiecznych sytuacji (np. konflikty z prawem, sięganie po narkotyki, stanie się ofiarą przestępstwa);
• ograniczając dostępność alkoholu dla osób nieletnich chronimy nie tylko młodych ludzi, lecz w znaczący sposób wpływamy również na poprawę bezpieczeństwa publicznego.
• reagować na przypadki sprzedawania i spożywania alkoholu i papierosów przez nieletnich;
• organizować imprezy (np. festyny, koncerty), których głównym przesłaniem jest wypoczynek bez używek”,
• przypominanie o istniejących przepisach i zaangażowanie osób dorosłych w kontrolę społeczną zakazu sprzedaży alkoholu niepełnoletnim, może w znaczący sposób wpłynąć na jego przestrzeganie;
• zagospodarowanie wolnego czasu, organizowanie zajęć sportowych, rekreacyjnych.
Siedziba infolinii mieści się w Profilaktyczno-Rozwojowym Ośrodku Młodzieży i Dzieci "PROM", 90-252 Łódź, ul. Jaracza 40, e-mail: pomoc@pomaranczowalinia.pl
Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 do 20.00 (telefon informacyjno-interwencyjny)
Pomarańczowa Linia
To program informacyjno – konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki. Głównym celem programu jest wstępna konsultacja telefoniczna lub on-line oraz pomoc w dotarciu do specjalistycznych placówek zajmujących się tego rodzaju problematyką.
PROCEDURA KIEROWANIA OSOBY UZALEŻNIONEJ NA LECZENIE ODWYKOWE:
- Złożenie wniosku o przymusowe leczenie odwykowe osoby uzależnionej (wzór wniosku do pobrania).
- Przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.
- Wezwanie osoby uzależnionej na spotkanie z członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Skierowanie osoby uzależnionej na badanie do zespołu biegłych celem określenia stopnia uzależnienia od alkoholu i sposobu leczenia.
- Skierowanie wniosku do Sądu Rodzinnego w Wałbrzychu o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego przez osobę zgłoszoną do komisji.