W ostatnią sobotę 27 kwietnia 61 turystów z Powiatu Wałbrzyskiego wzięło udział w 8 Rajdzie Walończyków zorganizowanym przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Boguszowie-Gorcach oraz PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej.
Tegorocznym miejscem docelowym Rajdu był Skansen Górniczo-Hutniczy w Leszczynie niedaleko Złotoryi na Pogórzu Kaczawskim. Na dwóch trasach prowadzonych przez wykwalifikowanych przewodników rajdowicze mogli poznać górniczą historię oraz zabytki znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. W skansenie w Leszczynie na piechurów czekały XIX-wieczne piece wapienne, na które można było wejść, Izba Tradycji Górniczych oraz przygotowane przez organizatorów konkursy: krajoznawczy oraz piosenki, dodatkowo odbyły się zajęcia sportowo-rekreacyjne, m.in. przeciąganie liny czy skoki w workach. W ramach Rajdu odbyły się również warsztaty z zapomnianych zawodów takich jak: wybijanie monet czy czerpanie papieru. Nie obyło się również bez ogniska z kiełbaskami.

Każdy z uczestników otrzymał znaczek rajdowy, dyplom uczestnictwa, wybitą własnoręcznie monetę i przygotowaną wcześniej kartę papieru czerpanego, a także materiały promocyjne i informacyjne dot. powiatów jaworskiego i złotoryjskiego.

Już za rok zapraszamy na kolejny Rajd Walończyków!

 

 

 

 

Autorzy zdjęć

Barański Michał

Sobieski Jakub

Wałbrzyski Klub Przodowników Turystyki Górskiej