Dnia 9 listopada 2018 r. w Publicznym Przedszkolu nr 3 w Boguszowie-Gorcach odbył się uroczysty Happening „MAŁY, WIELKI POLAK” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, dzieci ubrane w biało-czerwone peleryny, z kwiatami, balonami i flagami przemaszerowały ulicami naszego miasta wzbudzając niemałe zainteresowanie mieszkańców. Na Rynku zaprezentowały pieśni i wiersze patriotyczne, które wprowadziły wszystkich zgromadzonych w atmosferę historycznych wydarzeń. Wzbudziły także refleksje o tym kim jesteśmy i gdzie żyjemy. Każdy choć na chwilę mógł przystanąć i pomyśleć o naszym kraju, który po 123 latach niewoli odzyskał wolność oraz o bohaterach, dzięki którym nasz kraj wrócił na mapy Europy i świata.
    Uczniowie klas I-III w ramach realizacji projektu edukacyjnego „100-lecie odzyskania niepodległości, to powód do radości” już od września podejmowali rozmaite działania i  przygotowywali się do uczczenia tego ważnego święta.
W czasie zajęć poznali legendy o powstaniu państwa polskiego, systematycznie ćwiczyli śpiewanie czterech zwrotek hymnu Polski oraz utrwalali wiedzę o symbolach narodowych.
Korytarze szkolne zostały przyozdobione dekoracjami w biało-czerwonych barwach. Powstały flagi z wyciętych przez uczniów serc oraz  mapa Polski z biało-czerwonych kwiatów. Odbyły się konkursy plastyczne pt. „Flaga Polski” i „Godło Polski”. Zorganizowano wystawę rodzinnych prac plastyczno-technicznych pt. „Biały orzeł”.
08.11.2218 był dniem biało-czerwonym. Uczniowie i nauczyciele byli ubrani w kolorach  naszych barw narodowych.
Przed nami jeszcze wiele podobnych  działań, a treści patriotyczne będą utrwalane przez następne miesiące.  Projekt zostanie zakończony przeglądem piosenki patriotycznej oraz apelem z okazji majowych świąt.
    W ramach obchodów „100  lat Niepodległej Polski” w klasach IV-VIII przeprowadzono pogadanki na godzinach wychowawczych o tematyce historycznej , nawiązujące do odzyskania  niepodległości prze nasz kraj. Efektem były  gazetki  klasowe i na korytarzach szkolnych.
Uczniowie wykonali plakaty o znanych matematykach  żyjących w czasach niepodległej Polski.
    W związku z 100. rocznicą obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole został zorganizowany szkolny konkurs literacko- plastyczny „Życzenia dla Ojczyzny” dla uczniów klas IV-VI. Jego celem było kształtowanie uczuć patriotycznych wśród dzieci. Wiele osób chętnie wzięło w nim udział, a poziom wykonanych prac był bardzo wysoki. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 9 listopada podczas uroczystego apelu, który się odbył na sali gimnastycznej.  Najlepsze prace stanowią element dekoracji na szkolnym korytarzu.

    Uczniowie  klas VII-VII uczestniczyli w konkursie literackim organizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę pod Atlantami w Wałbrzychu ,,Pożeracze Książek 2018” - ,,Moja wizja Polski za 100 lat”.
Celem konkursu jest wyszukiwanie młodych talentów literackich i rozwijanie pasji czytelniczej.

    Na lekcjach plastyki  i techniki wykonano kotyliony w barwach biało-czerwonych, które uczniowie mieli przypięte w trakcie uroczystego apelu szkolnego z okazji 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Przeprowadzono szkolny etapu konkursu organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 6 w Boguszowie-Gorcach "Kartka patriotyczna dla Niepodległej". Celem konkursu było propagowanie postaw patriotycznych. 
W efekcie uczeń klasy 7 a naszej szkoły otrzymał wyróżnienie.
    Pani Roksana  Rajtmajer pomysłodawczyni działania "Polska to my ", przygotowała z uczniami dla klas mapy konturowe Polski, na której wychowawcy z uczniami rysowali flagę i pisali swoje imiona. Mapy zostały  umieszczone na drzwiach klas, jako symbol patriotycznej jedności .

     Dnia 9 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Boguszowie – Gorcach odbył się uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia została przygotowana przez nauczycieli języka polskiego oraz historii – panią Halinę Gozdowską, Agnieszkę Błażuk, Marzenę Malicką oraz Annę Olejnik– Rems. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV – VIII ubrani na galowo, a o godzinie 11.11 wspólnie z uczniami z całej Polski został odśpiewany nasz hymn  narodowy– „Mazurek Dąbrowskiego”.
    Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Godnym strojem oraz wysłuchaniem apelu z prawdziwą  powagą  i  zaangażowaniem,  uczniowie naszej szkoły wyrazili  szacunek dla historii i dziejów naszego narodu. Obchody Święta Niepodległości zakończyło przemówienie wygłoszone przez panią Dyrektor Arlettę Kłosińską, która  podkreślając ważność uroczystości, trafnie nawiązała do wiersza  ,,Twój dom” Wandy Chotomskiej.  Z pewnością uroczystość ta była dla wszystkich  z nas cenną lekcją patriotyzmu i historii.

11 listopada o godz. 13 Dyrekcja i Grono pedagogiczne oraz delegacje klas  z pocztem sztandarowym  naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. „Za ojczyznę „ w Parafii Świętej Trójcy w Boguszowie-Gorcach.